Yenidoğan Bebekler İçin İşitme Testi

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE İŞİTME TARAMA TESTİ

(Otoakustik Emisyon)

Bebeklerde işitme kaybı erken dönemde tanımlanıp, tedavi edilmediğinde konuşma ve dil gelişimi zarar görür. İşitme kaybı 1000 canlı doğumda 1/3 oranında en yaygın görülen doğumsal defekttir.

Yenidoğan her bebek için uygulanacak olan TEOAE (Transient Evoked Oto Akustik Emisyon) yani Yenidoğan İşitme Tarama testi sayesinde doğum itibariyle meydana gelebilecek kayıpların erken teşhisi yapılarak çocuğun gelişiminde oluşacak etkiler en aza indirgenir. Uygulaması 4-8 dk gibi bir zaman alan ve bebeğin emzirilmesinden sonraki ilk 30dk ile 60dk arasında, doğal uykusunda iken yapılan, kaydı ve yorumlanması kolay olan yenidoğan işitme taramasında kullanılan en yaygın testtir.

Hastanemizde uygulanan Yenidoğan İşitme Taramalarında genel yaklaşımımız bebek taburcu olmadan önce yapılmasıdır. Taramadan geçemeyen bebeklerde 1 hafta sonra kontrol taraması uygulanır eğer bebek bu taramadan da geçemezse daha ileri bir tetkik olan ABR testi (Beyin sapı ve işitme sinirlerinin tetkiki) için yönlendirilir.

Yenidoğan tarama programları, tarama sürecinden sonra işitme bozukluğu geliştirecek çocukları saptayamaz ama yeni doğum esnasındaki işitmesi hakkında bilgi verir. İşitme engeli erken dönemde tespit edilemeyen çocuklarda dil ve sosyal yeteneklerin geliştirilmesi ve kullanılabilmesi olanaksız olur. Bu yüzden erken teşhis, erken tedavi gerektirir.