Yeni Doğan Bebeğin Bakımı

Sonunda aylardır beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz, doğum yaptınız. Her şey yolunda gidiyor, doktorunuz bebeğinizin sağlıklı olduğunu söylüyor ama yine de endişelisiniz ve kafanızda soru işaretleri var…Hiç merak etmeyin bebeğinizi büyütürken dikkat etmeniz gereken bazı konuları gözden geçirelim ;

Bebeğinizi emzirirken nelere dikkat etmelisiniz ?

1. Emzirmeye doğumdan 1 saat içinde başlamak gereklidir.

2. Emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalıdır.

3. Emzirirken sadece meme ucu değil, meme başı ve kahverengi halka tümüyle bebeğin ağzında olmalıdır. Meme balı çatlağını önlemek için bu şekilde emzirme çok önemlidir.

4. Bebek ilk 2 ay her ağladığında emzirilmelidir. Ne kadar sık emzirilirse anne sütünün aynı oranda artacağı unutulmamalıdır.

5. Annelerin %95’ ikiz bebeklere bile yetecek süt üretme kapasitesine sahiptir.Fazla gelen süt sağılarak saklanabilir. ( Derin dondurucuda 3 ay saklanabilir )

6. Anne sütü oluşumunda annenin psikolojik durumu, süt vermeye istekli olması çok önemlidir.

7. Stres, yorgunluk, kaygılar anne sütünü azaltır.

8. Süt veren anneler günde en az 2 litre su ve sulu gıda ( komposto, evde yapılmış meyve suları gibi ) tüketmelidir.

9. Aşırı yemek yemenin ( tatlılar, helvalar) anne sütüne hiçbir faydası yoktur. Gereksiz kalori fazlalığı yapar.

10. Süt veren annelerin 3 öğün normal dengeli beslenmesi yeterlidir. Öğün atlanmamalıdır.

11. Süt veren anneler hamileyken kullandıkları vitaminlere 3 ay daha devam etmelidir.

12. Sadece anne sütünün ilk 6 ay çocuk beslenmesi için yeterli olduğu unutulmamalıdır.

13. Sadece anne sütü aldığı süre içine bebeğe ayrıca su vermeye gerek yoktur.

14. Emzirme sonrası göğüs uçlarına anne sütü sürülmesi göğüs ucu çatlağını önler.Eğer emzirme sonrasında çok ağrı oluyorsa çatlak veya yara önleyici kremlere kullanılmalıdır.

15. Meme ucunu çok sık silmek, çok sık karbonatlı su ile temizlemek çatlak oluşumunu arttırdığı için önerilmemektedir.

16. Günlük duş alındığında meme başını silmeye ayrıca gerek yoktur.

17. Emzirmenin süresi de ilk 2 ay bebeğin isteğine bırakılmalıdır. 5 dakikadan kısa, 30 dakikadan uzun olmamalıdır. Eğer 30 dakikadan uzun emmek isterse diğer göğse alınmalıdır.

18. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler daha az hasta olurlar. İshal, zatürre gibi ciddi hastalıkları ise hiç geçirmezler.

19. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileri yaşlarda IQ (zeka) puanlarının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

20. Anne sütünün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi bebeğin tartısıdır İlk ay 500-600 gr tartı alması yeterlidir.

21. Dışkı ve idrar kaçırma sayısı da anne sütünün yeterliliğini gösterir. 24 saatte en az 5 bez ıslatması, dışkısını da 2-3 kez yapması yeterli anne sütü olduğunu gösterir.

Hıçkırık Normal midir?

İyi beslenen tüm bebeklerde hıçkırık olur. Mide dolunca diyafram siniri uyarılır ve hıçkırık ortaya çıkar, normal bir reflekstir. Bebeğin doyduğunu gösterir. Hıçkırığın geçmesi için yutkunma işlemi yapması gereklidir bu nedenle bir tatlı kaşığı anne sütü yada su içirilebilir.

Bebeklerde göğüs şişliği neden olur ?

Anneden geçen hormonların etkisiyle kız veya erkek tüm bebeklerde göğüs şişliği oluşabilir. Bu durum normaldir. Asla sıkılmamalıdır. Genellikle 1 ayın sonunda kaybolur.

Ağlarken bebeklerin çenesi neden titrer ?

Sinir sistemindeki olgunlaşmanın henüz tamamlanmaması nedeni ile ağlarken bebeklerin çenesi titrer. Bu durum onun üşüdüğünü göstermez. Zamanla sinir sistemi gelişir ve bu hareket kaybolur.

Gözlerde çapaklanma olması tedavi gerektirir mi ?

Yenidoğan bebeklerde göz yaşı kanalları yeterli açıklıkta olmadığı için çapaklanma görülür. Steril gazlı bez ile kaynatılmış steril suyla silinmesi yeterlidir. İçten dışa doğru silinmelidir. Eğer akıntı varsa veya çapaklanma çok sık tekrarlıyorsa göz damlası gerekip gerekmediği için doktorunuza danışmalısınız.

İdeal Oda sıcaklığı ne olmalıdır ?

Yenidoğan bebeğin yaşadığı ortamın ısısının 22 -24 derece olması idealdir. 25 derece’ nin üzerindeki sıcaklıklar bebeği rahatsız eder, kuru ve sıcak hava burun tıkanıklığına neden olabilir.

Bebeklerin yüzündeki beyaz sivilceler neden olur ?

Ter ve yağ bezlerinin uçlarının tıkanmasıyla bebeklerin yüzünde sivilceler olabilir. Miia adı verilen beyaz toplu iğne başı büyüklüğünde noktalar her bebekte görülebilir. Bu durum normaldir. Kesinlikle sıkılmamalıdır. 1 ay içinde kendiliğinden kaybolur.

Banyo ne zaman ve ne sıcaklıkta yaptırılmalıdır?

Banyo suyunun sıcaklığı vücut sıcaklığında ( 37 derece) olmalıdır. 1 ayı dolana kadar bebeği her gün yıkamak cildi için çok faydalıdır. Banyo sonrası bebe yağı ile masaj yapılabilir. Pudra kesinlikle kullanılmamalıdır.

Vitamin takviyesi

15 günlük olduktan sonra her bebeğe D vitamini takviyesi, doktorun önerdiği dozda başlanmalıdır.