Ultherapy / Hifu (Ultrasonik Ameliyatsız Yüz-Boyun-Dekolte Gençleştirme )

Ultherapy (ultrasonik ameliyatsız yüz-boyun-dekolte gençleştirme ) Nedir?


Ultherapy Sistemi, ultrasound teknolojisinin görüntüleme özelliğini kullanarak cildin derinlerindeki tabakalarına ulaşarak ciltte ‘germe’ etkisi yaratan FDA onaylı , ameliyata alternatif yepyeni bir teknolojidir. 

Ultherapy uygulaması ile hastanın yüzünde; cerrahi bir işlem yapılmadan, iğne,lazer ya da benzeri bir ışık kullanmadan, 1.5 , 3 ve 4.5 mm derinlikteki dokulara yüksek yoğunluktaki odaklı ses dalgaları(ultasound) enerjisi gönderilirerekcilde herhangi bir hasar vermeden cilt altının ısıtılması sayesinde ciltte sıkılaşma-toparlanma ve gerginlik sağlayan, kollagen üretimini arttırılamsı sağlanmaktadır. Cihazın monitöründen cilt-cilt altı ve derin dokular izlenmekte, seçilen bölgelerde, ayarlanan derinliklere ses dalgaları enerjisi gönderilmekte, bu enerji ile cilt altındadüz bir hat üzerinde yaklaşık 1 mm aralıklarla küçük ısı hasarları oluşturulmaktadır.

Ultherapy, zamanın ve yerçekiminin ciltte meydana getirdiği olumsuz etkilere karşı koyarak cildin gerginleşmesine, sıkılaşıp toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Yerçekiminin ciltte yarattığı ilk olumsuz etki kaşlarda ki düşme ve buna bağlı olarak gözlerde ki ‘küçülme’ dir. Ultherapy sürecinin ardından kaşlar yukarı doğru kalkar, gözkapağında ki deri fazlası gerilerek yukarı doğru gider.

Ultherapy uygulaması ile gevşemiş dokunun toparlanması ve cildin gergin bir görünüme ulaşması hedeflenir.

Ultherapy hazırlığı nasıl yapılır? ve uygulama esnasında lokal anestezik gerekir mi?

Herhangi bir özel hazırlığa(cilt bakımı gibi) ihtiyaç duyulmaz . Uygulamalar sırasında genellikle iğne batması gibi bir his tarif edilmekte, rahatsız edici bir ağrı şikayeti olmamaktadır. Bu ultrasound enerjisinin dokunun derinlerine ulaştığı ve böylelikle Ultherapy’nin ciltte lifting ve sıkılaşma etkisi meydana getirdiği anlamını taşımaktadır.Yinede ağrı eşiği çok düşük kişilere uygulamadan 1-2 saat önce ağrı kesici verilebilir. Uygulama sonrası ciltte herhangi bir yanık, ödem,morarma ve leke oluşmamakta, gündelik hayata hemen dönülebilmektedir. tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken herhangi bir kısıtlama da yoktur. Ultherapy, yan etkileri bulunmayan bir sistem olmakla birlikte, bazı hassas ciltlerde uygulama sonrasında, birkaç saat içinde kaybolan çok hafif kızarıklıklar meydana gelebilmektedir.Yine çok nadiren olabilen ve birkaç saat içinde kaybolabilen,hafif dereceli karıncalanma ve dokunmaya karşı hassasiyet oluşabilir.
Neredeyse yok denebilecek kadar az yan etkinin söz konusu olduğu Ultherapy yönteminde , ağrısız ve anestezi gerektirmediği rahatlıkla söylenebilir.

Ayrıca en önemli avantajlarından biriside mevsim ayırımı olmamasıdır,her mevsim uygulama yapılabilmektedir.

Ultherapy (ultrasonik ameliyatsız yüz-boyun-dekolte gençleştirme) Nasıl Uygulanır?

Ultrasonik dalgaları aktaran uygulama başlığı, jel sürülerek uygulanacak alan cildine temas ettirilerek cilt-cilt altı dokular ekranda görüntülenir. Uygulama yapılacak bölgeye göre seçilen uygulama başlığı,cildin 1,5mm-3mm-4,5mm derinliğine ultrasonik dalgaları aktarabilmektedir.Cihazın monitöründe bu derinlikler görüntülenebilmekte ve bu alanlara hassas atışlar yapılabilmektedir. Sistem, teknik olarak kısaca gör ve uygula prensibi ile tasarlanmıştır.Ameliyat ile ulaşılabilen bu derinlikteki dokulara ultherapy ile ulaşılabilmekte, cildin destek yapılarında ses dalgaları ile termal değişiklikler oluşturulmakta, kollajen üretimi uyarılmaktadır.Bu sayede cilt gerilmekte ve gençleşmektedir.

Açıklamak gerekirse 4,5 milimetrelik uygulama kas tabakasına tekabül eder,kas tabakasının sıkışmasından dolayı cilt toplanmış olur.3. milimetrelik uygulamada cildin kollejen üreten yoğun tabakasına tekabül eder bu bölgeye yapılan uygulama cildi sıkılaştırırken kollejen üretimini tetikler.1,5 milimetrelik uygulama ise cildin en üst tabakasına etki ederek ciltte ütüleme etkisi yapar.

Açıklamadan da anlaşılacağı gibi; Ultherapy uygulamasının esasında, cilde herhangi bir kimyasal enjeksiyonu ve zararlı ışınlarla uygulama yapılması söz konusu olmayıp, prensip olarak ses dalgaları kullanılarak cildin “doğal” onarım mekanizması olan kollajen üretimi tetiklenmektedir.

Ultherapy hangi bölgelere uygulanabilir;

Alın ve göz çevresi(kaz ayağı) kırışıkları için alın ve göz çevresine,göz kapaklarındaki torbalanmalar için alt ve üst göz kapaklarına, düşük kaşları yukarıya doğru asmak için kaş bölgesine, yanaktaki sarkmalar ve jaw line olarak adlandırılan çene bölgesindeki sarkmalar için yanak ve çene bölgesine, çene altındaki(gıdı) ve boyundaki sarkmalar için boyun bölgesi ve dekolteye, ihtiyaca göre kısmen veya tüm bölgeleri kapsayan uygulama yapılabilir. Yüz gençleştirme amacıyla tüm yüz uygulamalarını da unutmamak gerekir. Kısacası alnınızdan göğsünüze kadar daha taze ve daha genç bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olabilir. 
ultherapy

Ultherapy( ultrasonik ameliyatsız yüz-boyun-dekolte gençleştirme) Güvenli Bir Yöntem midir ?
Ultrason enerjisi tıpta 50 yıldan buyana kullanılmakta olup hiç bir yan etkisi olmadığı ispatlanmıştır. Amerika FDA onayını almış bir cihazdır.

Ultherapy(ultrasonik ameliyatsız yüz-boyun-dekolte gençleştirme)uygulama süresi ne kadardır? Ve Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlar ?

Ultherapy Sistemi kullanılarak yapılan işlemlerin uygulama süreleri, uygulama yapılacak olan bölgenin alanına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu süre, 30 dakika ile 1 saat arasında olabilmektedir. Uygulama sonrasında cildin alt katmanlarında, cildin kendini iyi etme sürecinin sonunda, yavaş ve kademeli olarak ‘iyileşme’ sağlanmaktadır. Cilt kendini onararak sadece tek seanslık uygulamanın ardından, pek çok hastada başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır. Uygulamanın yapıldığı kişiler işlemden hemen sonra aldıkları sonuçtan memnun kalsalar da, esas sonuç uygulamadan 2-3 ay sonra, ciltte azalan kollajenin artması ve yeni, daha güçlü kolajen üretiminin başlaması ile görülmektedir.

Ultherapy Sistemi kullanılarak yapılan uygulamalar biter bitmez lifting-gerginlik etkisi görülmektedir. Ultherapy Sistemi nin olumlu sonuçları; uygulamanın hemen ardından özellikle çene çizgisi ve boyunda daha belirgin bir şekilde gözlenmektedir.Yüzün bir yarısına uygulanıp, diğer yarısına başlanmadan yüz simetrisi incelenirse farkın belirgin olduğu görülecektir

Ultherapy sistemi kullanılarak yapılan uygulamaların hedeflediği ideal sonuçlar 3 ay sonra rahatlıkla gözlenebilir hale gelmekte, 6 ay sonrasında ise hedeflenen düzeye ulaşılmış olunmaktadır. Ultherapy sistemi, cildin kendi yeniden yapılanma mekanizmasını, kollajenlerini tetikleyerek doğal bir süreç başlattığından ötürü, hedeflenen duruma ulaşma sürecinin de hastanın sağlıklı yaşamasına, yaşına, hayat tarzına bağlı olarak değişiklikler gösterebilmesi gayet olağan kabul edilebilir.

Ultherapy Kalıcı Bir Yöntem midir ?

Ultherapy (Ameliyatsız ultrasonik yüz,boyun germe) uzun süre kalıcı ve başarılı bir uygulamadır.(ortalama 2-5 yıl) 

Ultherapy Adayları Kimlerdir ?

Cildinde, gevşeme-sarkma olan, Yüz-Boyun germe ve Kaş kaldırma operasyonlarına ihtiyaç duyan herkese uygulanabilir. Özellikle 30 yaş ve üzeri boyun bölgesinde sarkma ,ağız çevresindeki derin çizgiler,yanakta sarkma ,göz çevresindeki kaz ayağı denilen çizgiler,göz kapağında torbalanmaları olanlar veya genç olduğu halde yüz, boyun bölgelerinde ve göz çevresinde kırışıklık ve sarkma şikayeti olanlarda uygulanır. Cildin gevşeme ve sarkmalarında , göz kapaklarındaki torbalanmalarda, düşük kaş yapısında, göz çevresi ve alın kırışıklıklarında, çene altı (gıdı) sarkmalarında, boyun kırışıklarında etkili bir yöntemdir.Bu düzeltmelere ihtiyaç duyan herkes için uygun bir yöntemdir.

Ultherapy yüz germe ameliyatına alternatif midir?

Yüz germe ameliyatına etkili bir alternatiftir. Kırışıkların yeni başladığı hafif olgular ile orta düzey sorunlarda etkinliği daha kuvvetlidir.Cildi ileri derecede sarkmış ve kırışmış, veya göz kapaklarında aşırı torbalanma oluşmuş özellikle çok ileri yaşlardaki kişilerde ameliyat ile aynı sonuç alınmasını beklemek doğru olmayabilir.Bu kişilerde yüzün ayrıntılı incelenmesi ve hasta beklentilerinin öğrenilmesi sonucu yöntemi seçmek,ultherapy ile ne kadar fayda sağlanabileceği, ameliyatın hangi aşamada hangi bölgeye önerileceğini değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.