Rota Virüs Nedir?

Ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde en çok kış aylarında görülen ve dünya genelinde de 5 yaş altı çocuklarda görülen en önemli ishal nedenlerinden biri olan rota virüsü nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir ?

Rota virüs sindirim sistemini etkileyen ve tüm dünyada en sık ve en ağır ishallerden sorumlu olan bir grup virüstür. Yaklaşık 2 gün süren kuluçka döneminin ardından kusma, ateş, karın ağrısı ve sulu ishal ile kendini gösterir. Ateş ve kusma 2–3 günde geçer, ishal ise 1 hafta- 10 gün kadar sürebilir. En önemli korunma yöntemi ise ellerin sık yıkanması, özellikle yuvalarda ortam temizliğine dikkat edilmesi, hasta çocukların diğer çocuklar ile temas etmelerini engellemek olacaktır.

Rota virüs enfeksiyonları son derece bulaşıcıdır. Solunum yoluyla da bulaşması nedeniyle son derece kolay yayılabilmektedir. Mikrop bulaşmış su veya gıdayla, mikrobu taşıyan eller yoluyla vücuda alınır. Yuva gibi kalabalık ortamlarda, özellikle çocuklar tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerini yıkamayı unuttuklarında kolayca yayılır. O kadar bulaşıcıdır ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi de olsa, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan Rota virüs ishali geçirmiş olmaktadır. Rota virüsü bağırsak hücrelerini etkiler. Özellikle 2 yaş altı küçük çocuklar etkilenir. Erişkinde ise, daha hafif seyreder.

Belirtileri

Rotavirus enfeksiyonları genellikle ateş ve kusma ile başlar ve ishal ile devam eder. İshal bazı hastalarda hafif seyrederken bazı hastalarda ciddi sıvı kayıpları nedeniyle hastaneye yatış gerekebilir. Çoğu hastada ishal 3-9 gün sürer. Rotavirüs ile enfekte olan hastalarda genellikle 3-5 günlük bir kuluçka süresi sonrasında belirtiler görülür. Hastanın dışkısında yapılan laboratuar testleri sonucu teşhis konulabilmektedir.

Tedavisi

Rotavirüs enfeksiyonununda en önemli tedavi, kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Anne sütü alıyorsa kesinlikle devam edilir. İshalin ağırlığına göre şeker – tuz solüsyonları doktor tavsiyesine uygun olarak verilmesi sıvı kaybını dengelemede yardımcı olur. Az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Yoğurt, patates, muz, pirinç lapası (çocuğun yaşı uygun ise) verilebilir. Azar azar ve sık beslenme barsaklardan gıdaların emilimini arttıracaktır. Rota virüs ishalinin önlenmesinde tek yöntem Rota virüs aşılamasıdır.

Çocuk Hastalıkları Kliniği

Bilgi İçin : 0 216 388 99 99