RİNOPLASTİ

RİNOPLASTİ

 

Güzelliğinize Sağlıklı Bir Dokunuş…

 

Rinoplasti, (estetik burun ameliyatı) burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir.Bu ameliyatla burun küçültülebilir, büyütülebilir, eğriliği giderilebilir, burun ucu sekli değiştirilebilir, kaldırılabilir, dudakla burun arası açı düzeltilebilir ve burun delikleri daraltılabilir.

 

Burun Estetiğinde Amaç; yüzün diğer kısımları ile uyumlu burunu yapmaktır.Aynı zamanda burnun içinde nefes almaya engel eğiklikler ve burun eti büyümeleri gibi solunum işlevini güçleştirici yapısal bozuklukların da düzeltilmesidir.Kulak-Burun-Boğaz hekimlerinin estetik görünüm yanında burun içi  yapısal bozuklukların düzeltilmesi konusunda başarıları tartışılmaz daha üstündür.

 

Rinoplasti Operasyonu, sadece estetik gözü ile bakılmaması gereken bir operasyondur. Burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan insan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Burnun şekli ve fonksiyonları iç içe geçmiştir.Başarılı bir cerrahi sonuç için burun ameliyatını yapan hekim bu ilişki ve etkileşimi daima göz önünde bulundurmalıdır.Cerrahi operasyon esnasında yapacağı her işlemin hem estetik hem de fonksiyonel etkilerini hesap etmelidir. Burun estetiğinde elde edilecek sonuç, diğer estetik cerrahi ameliyatlarından farklı olarak, cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesiyle daha fazla ilgilidir. Bu sebeple rinoplasti operasyonunun temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanları tarafından yapılması sağlıklı ve başarılı bir sonuç getirecektir..

 

Rinoplasti Kimlere, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Rinoplasti; burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaşını doldurmuş, akıl sağlığı yerinde, cerrahi müdahale ya da anesteziye engel sağlık sorunu olmayan kişilere yapılabilir.

  • Burunun doğumsal şekil bozukluklarında: Yarık burun, damak ve dudak...vb.
  • Travmalara bağlı şekil bozukluklarında: Doğum travması, burun kırıkları, bağ doku hastalıkları...vb.
  • Burun duvarındaki ileri düzeyde şekil bozukluğu sebebiyle burun şekli bozukluklarında,
  • Yapısal olarak sorun olmamasına karşı estetik amacıyla, yapılmaktadır.

 

Anestezi

Hastanın ameliyat esnasında çıkacak olan sesleri duymaması için ve cerrahın operasyona yoğunlaşması adına genel anestezi tercih edilmektedir.

Cerrahi İşlem

Burundaki deformitenin büyüklüğü, burun duvarı yada sinüs cerrahisinin yapılıp yapılmadığı ile bağlantılı olmakla birlikte, genel anestezi ile yapılan operasyon ortalama 2 saat sürmektedir. Fakat yapılacak işlemin bir standardı olmadığından (kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden) bazen bu süre uzayabilmektedir.

Operasyon planlanırken hastanın, nasıl bir burun istediğini hekime çok iyi anlatabilmesi gerekir. Hastanın düşündüğü burun şeklinin yüzüne uyumlu olup olmadığı dikkatlice değerlendirilmelidir. Günümüzde kullanılan bilgisayar programları sayesinde hastanın fotoğrafı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak hekim ve hasta ortak bir görüşte bulaşabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

*İlk günden ayağa kalkmakta bir sakınca yoktur.

*Bir kaç gün sızıntının devam etmesi görülebilir.

*Ameliyat sonrası hafif bir ağrı olup,ağrı kesicilerle ağrı kontrolü yapılır.

*İlk 2 gün tüm yüzde şişme görülür ve 3. günden itibaren şişmelerde azalma başlar.

*Burun içi tamponlar 2. veya 3. gün çıkarılır.Burun sırtına yerleştirilen alçı 7-10 gün kalır.Alının alınması ile burnun yeni şekli ortaya çıkar.Fakat son şekli için 3-12 ay beklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

*İşe başlamak için 10-14 gün beklenmelidir.3 ay geçtikten  sonra gözlük takılabilir.İlk 3 ay güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Erkeklere ve Kadınlara Yapılan Rinoplasti Ameliyatlarındaki Farklılıklar Nelerdir?

 

Erkeklerin ve kadınların estetik operasyonlarındaki belirleyici faktörler çok farklıdır. Her iki cinste de uygulanacak aynı tip operasyon özellikle erkeklerde hayal kırıklığına yol açabilecek durumlar yaratmaktadır. Kadınların yapısal özelliklerine bağlı olarak yapılacak bir estetik operasyon çok güzel sonuçlar verip, beğeni kazanırken; aynı operasyon erkeklerde kadınsı bir çizgi taşıyacağından beğenilmemektedir. Bu nedenle her iki cinse planlanan operasyon farklı olmalıdır.