Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

YILDA 1 KEZ YAPTIRACAĞINIz PAP-SMEAR TESTİ İLE RAHİM AĞZI KANSERİNDE ERKEN TANI İMKANI!

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?
Rahim ağzı, rahmin doğum sırasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan
kısmıdır. Bu bölgeyi oluşturan hücrelerin anormal çoğalması sonucu kanser gelişir.

Rahim Ağzı Kanseri’ nin Nedeni ?

Rahim ağzı kanseri Human Papilloma Virus (HPV) ninbazı tiplerinden kaynaklanır. HPV ‘nin 100den fazla tipi bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 15’ i rahim ağzı kanserine yol açar.

 

HPV kapan kadınların büyük çoğunluğu bu virüsü 6 ile 24ay arasında vücutlarından temizleyebilmekte ve belki de kaptıklarının farkına bile varmamakta, Ancak temizleyemeyen gruptakiler artmış rahim ağzı kanseri riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler.


Rahim Ağzı Kanseri  Gelişmesi Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

 • HPV (Human Papilloma Virus) (İnsan Papilloma Virüsü)
 • Çok eşlilik
 • Cinsel aktivitenin erken yaşta başlaması
 • Sigara kullanımı

  Rahim Ağzı Kanseri Tarama Yöntemi
  Sağlıklı kadınlarda pap smear testi uygulaması ile erken evrede rahim ağzı kanserinin tespit edilerek yok edilmesi mümkündür. Pap smear testi rahim ağzı bölgesinden basitçe sürüntü (örnek) alınarak yapılan incelemedir. Ağrısız ve birkaç dakika içinde sonlanan basit bir uygulamadır.

 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Rahim Ağzı Kanseri Taramasına Kimler Katılmalıdır?

 • Anormal vajinal akıntı veya kanama
 • Cinsel ilişkide ağrı veya kanama
 • Bel ve kasık ağrıları

 

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi bir veya birkaçının kendinizde bulunduğunu düşünüyorsanız derhal bir doktora başvurunuz. 35-40 yaş aralığındaki her kadın en az bir kere smear testi yaptırmalıdır. 65 yaşına kadar ise 5 yılda bir olmak üzere smear taramasına devam edilmelidir.

 

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV seksüel (cinsel) temas yoluyla bulaşır. Ancak bu virus kişiden kişiye mutlaka cinsel birleşme yoluyla değil cilt cilde temas yoluyla da bulaşabilir. HPV enfeksiyonu çok sık görülmekte ve erişkinlerin çoğu hayatlarının bir döneminde bu virusla karşılaşmakta ve kapmaktadır.

 

HPV Nasıl Korunulmadır?

Prezervatifler diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için oldukça koruyucu olsa da HPV konusunda bu kadar koruyucu değildir. Bunun nedeni de prezervatif tarafından örtülmeyen derinin de bu hastalığı bulaştırabilmesidir. Ancak artık HPV ‘nin en çok kansere neden olan iki tipine karşı           (tip 16 ve 18) aşı kullanıma girmiştir ki bu iki tip rahim ağzı kanserlerinin 2/3 ‘sinden ve anormal Pap smear sonuçlarının çoğunun oluşumundan sorumludur.

 

Bu aşılar en iyi korumayı HPV tip 16 ve 18 le karşılaşmamış kişilerde sağlamaktayken bütün HPV tiplerine karşı bağışık kılması beklenmemelidir. Bu nedenle aşılanmışsanız bile tarama programlarını kullanmaya devam etmelisiniz. Tarama ve aşılama birlikte kullanıldığında en etkili korunmayı sağlamaktadır.