PROSTAT

PROSTAT

 

Ne işe yarar?

Prostat; vücudumuzda meni sıvısının içeriğinde bulunan, spermleri kadın üreme organlarına doğru giderken besleyen ve koruyan özel bir proteini üreten bir salgı bezidir.

Genç erkeklerde aslında çok da önemli bir görevi olmayan bu bez ergenliğe kadar kendini belli etmez. Erkeklik hormonlarındaki artışla beraber prostat da meni sıvısı (semen) salgılama işine başlar.

Bu sıvıya protatın hemen üzerinde bulunan meni kesesi ve hem de prostatın aşağısındaki Cowper bezi de eklemeler yapar. Sonuç olarak meni sıvısı birçok protein ve minerali içeren özel bir karışım haline gelir.

 

Nerede yer alır?

Prostat, idrar kesesinin hemen altında yer alan ve idrarı mesaneden dışarı taşıyan üretra kanalını çevreler. İdrarın ve meninin penisten dışarı doğru çıkmasına izin verir.

Prostat rektumun (makat) da önündedir. Bu nedenle elle yapılan rektal muayenede bu bezin arka yüzü hissedilebilir.

 

Nasıl genişler?

Genç bir erkekte yalnızca 3-6 gr ağırlığında olan prostat bezi ergenlikte 20 gr'a ulaşır. Kestane büyüklüğündeki bu bez, yaklaşık olarak 20 yaşında kadar büyümeye devam ederek erişkin boyutuna ulaşır. 40 yaşlarına kadar bu boyutta kalır, bu yaşlardan itibaren tekrar büyümeye başlar.

 

Prostat'ta hangi problemler oluşabilir?

Prostat bezinde 3 tip hastalık görülebilir:

 

Prostatit (prostat inflamasyonu)

Bu durumda prostat şişer ve hassaslaşır. Çoğu zaman kaynağı bakteriyel enfeksiyondur.

 

Prostatın kanserleşme olmadan büyümesi:

Prostat içindeki dokunun tekrar büyümeye başlamasıdır. Bu duruma benign prostatik hiperplazi (BPH) denilmektedir. Tipik olarak prostatın orta kısmında oluşarak, üretrayı daraltmakta ve idrar yapmada sorunlara yol açmaktadır.

 

Prostat Kanseri:

Prostat kanseri, dokuların anormal ve kontrolsüz büyümesi sonucu gelişir. Büyümenin bezin içinde olduğu BPH’dan farklı olarak tümörler genellikle bezin dış kısmında gelişir. Prostat kanseri özellikle erken dönemlerinde çok sinsi bir hastalıktır, kişide kanserle birlikte prostat büyümesi ve buna bağlı şikayetler mevcut değilse kanserin kendisine özgü hiçbir belirtisi bulunmayabilir.

 

Prostat hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Prostat hastalıklarının yarattığı şikayetler arasında ;

 • geceleri sık idrar çıkma

 • idrar yaparken zorlanma, acı ve yanma hissi

 • idrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmaması

 • idrar yaptıktan sonra damlama şeklinde idrar gelmesi

 • ani işeme hissi

 • zayıf idrar akımı başta gelir.

Bu şikayetler, prostatta oluşabilecek bu 3 hastalığı da işaret edebilir.

Bu nedenle tetkiklerin doğru olarak yapılarak; teşhisin tam ve doğru konması çok önemlidir. Prostat büyümesi, yaşam kalitesini ciddi olarak bozabilen bir hastalıktır. Hastaların sosyal yaşamları etkilenmekte, seyahate gitme özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Gece uykuları düzensizleştiği için,ertesi gün performans düşüklüğü yaşanmaktadır. Her hastanın bu belirtilerden etkilenme ve rahatsızlık duyma derecesi farklı olduğundan, tedavi gerekip gerekmediği ve gerekiyor ise ne tür bir tedavinin uygun olacağı; yapılacak testlerden sonra, hasta ve doktorun birlikte karara varmalarını gerektirir.

 

Teşhiste hangi yöntemler kullanılır?

Bu testler sırasıyla:

 • Fizik muayene

 • işeme hızı ölçümleri

 • mesane fonksiyonlarının ürodinami ile araştırılması

 • ultrasonografi ile böbreklerin, mesanenin değerlendirilmesi

 • prostat büyüklüğünün ölçümü

 • işeme sonrası mesanede kalan idrar miktarının ölçümüdür.

Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayında bakılması gereken önemli bir parametredir.

PSA, prostattaki büyümenin selim veya habis olduğunu ayırmada çok önemli bir ölçek olarak kabul edilmektedir.

 

Prostat hastalıkları cinselliği etkiler mi?

Sertleşme sorunu, üç ayı aşkın bir süre boyunca cinsel performans için yeterli olan sertleşme seviyesini sağlayamama ve/veya bu sertliği koruyamama durumudur.

Prostat hipertrofisi, organik anlamda sertleşme bozukluğuna yol açan faktörlerden birisidir.

Gerek enfeksiyona bağlı prostatit gerekse prostatın büyümesi durumlarında idrara sık çıkma, idrarda yanma,sızı gibi şikayetler cinsel fonksiyon etkilenmesine yol açmakta, hem sertleşme hem de boşalma bozuklukları ortaya çıkmaktadır.