ODYOMETRİ ve TYMPANOMETRİ

ODYOMETRİ ve TYMPANOMETRİ

İŞİTME ORGANI VE SİSTEMİNİN NİTELİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ...

İşitme duyularının doğuştan itibaren normal seviyede olması eğitim, çevreye uyum, zeka, öğrenme becerileri, sosyal ve duygusal gelişim için çok önemlidir.

ODYOMETRİ İşitmeyi inceleyen ve incelemesi sonucunda işitme kaybının tipini ,derecesini, neden ve nerden kaynaklandığını tespit etmeye yardımcı olan odyolojik yöntemdir. Özellikle sinirsel tip sağırlıklar ile iletişim tipi kronik otitlerde önemlidir.

TYMPANOMETRİ Orta kulak sisteminde ki değişikliklerin ölçümüdür. Otoskopik muayeneyi doğrulamak orta kulak hastalıklarında tanısında yardımcı olan odyometrik yöntemdir. Özellikle ileti tipi işitme kaybı tanı ve takibinde önemlidir. Orta kulağın iç basıncını ölçmeye yarayan tanı testidir. Hastada uygulaması çok kolay ve acısızdır. Bebeklerde dâhil her hastada uygulama yapılabilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi Çok Önemlidir!

Yenidoğan İşitme Tarama Testleri

Bebekler daha doğmadan önce bile dış dünyadan gelen sesleri duyabilirler. Doğduklarında ise işittikleri tüm seslere karşı çok hassastırlar. Yeni Doğan İşitme Tarama Testi hangi bebeğin ilave işitme testlerine gereksinimi olduğunu ortaya çıkartmak için yapılan bir ön eleme testtir. İşitme kaybı erken tespit edildiği taktirde bebeğin gelişimi açısından yapılacak pek çok şey vardır.Bu nedenle ebeveynlerin çocuğun dil ve konuşma gelişimini iyi gözlemleyip şüphelendikleri her durumda uzmana başvurmasında fayda vardır.