MİKROCERRAHİ

TÜM UZUV KOPMALARI VE İŞ KAZALARINDA  İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞ;

MİKROCERRAHİ UYGULAMALI  EL CERRAHİSİ  

“Mikrocerrahi Uygulamalı” El Cerrahisi isminden anlaşıldığının aksine ele münhasır küçük bir cerrahi değildir.

Bütün ekstremitelerdeki (el, kol, ayak, bacak, parmak gibi) oldukça komplike sorunlarla ilgilenen bir cerrahi dalıdır.  Ortopedi ve Plastik Cerrahinin dışında kalan daha ciddi ekstremite lezyonları ile ilgilenmektedir. Nitekim bu uygulamada, ekstremitelerde aynı anda mevcut damar sinir, tendon adale lezyonları yanı sıra kemik ve deri ile ilgili ciddi sorunlara, gerektiğinde mikrocerrahi işlemler ile en etkin çözümler amaçlanmaktadır.

Söz konusu bu ekstremite lezyonları, doğuştan olan anormallikler, sinir sıkışmaları, sonradan olan hastalıklar, iş kazaları, trafik kazaları, elektrik yanıkları, diğer yanıklar, travma ve yanık sonrası oluşmuş lekeler gibi komplike durumları içerir . Bunların tedavisinde, sinirlerin onarımı, sinir sıkışmalarının gevşetilmesi, tendon transferleri ile yapılamayan hareketlerin yeniden kazanılması, doku nakilleri, parmak nakilleri, el-kol transplantasyonu yada daha çok bilinen şekliyle kopan uzuvların ( ayak-bacak, el-kol-parmak gibi) yerine takılması gibi oldukça komplike ve hassasiyeti olan işlemler uygulanır.

Bunun yanı sıra elektrik yanıkları, termik veya kimyasal yanıkların etkin tedavisinde lezyonun derinleşmesini, genişlemesini önleyecek şekilde damar onarımları, doku nakilleri gibi işlemlerle uzuv kayıplarının azaltılması veya önlenmesi amaçlanmaktadır. Keza yanıklarda da benzer işlemlerle mevcut sakatlığın azaltılması veya giderilmesi amaçlanmaktadır.  

Tek elden aynı anda yapılan farklı operasyonlar ile klasik cerrahi uygulamaya yeni bir ufuk açmakta olan “EL CERRAHİSİ”, bundan da anlaşılacağı üzere, ekstremitelerdeki damar, sinir, tendon gibi farklı dokuların ilgili olduğu cerrahi branşlarda da deneyimli olmayı gerektiren “multidisipliner” bir cerrahidir. Nitekim, genellikle dünyadaki uygulamada, pediatrik cerrahi, plastik cerrahi, ortopedik cerrahi ve genel cerrahinin ilgi alanında olarak merkezler halinde organize oldukları bilinmektedir.

Hastanemizdeki uygulamaları ;

Cerrahi anlamda güçlü bir altyapısı olan hastanemizde 5 yılı aşkın süredir “MİKROCERRAHİ UYGULAMALI EL CERRAHİSİ” operasyonları gerçekleştirilebilmekte ve son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Üstelik hızlı bir biçimde müdahale edilmesi gereken bu tip operasyonlar için ameliyathanemiz ve ekibimiz 24 saat hizmet verebilmektedir.

S.G.K. ile anlaşmalı olan hastanemizde bu tip operasyonlar sonrası hastanın alması gereken raporları da verilebilmekte, tek kişilik odalarımızda steril bir ortamda bakımları yapılabilmektedir.

Bu çok özel ameliyatlar sonrası tamamıyla ekip çalışması ile takip edilen iyileşme sürecinde kişinin uzvunu yeniden kullanabilmesi için hastanemiz bünyesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitesinde egzersiz ve tedaviler yürütülmektedir. Hastalarımızın eski sağlıklı haline en yakın biçimde kavuşmuş olarak hastanemizden uğurlanması sağlanmaktadır.

UZUV KOPMALARINDA YAPILMASI GEREKENLER..

* Uygulamada sıklıkla görülen ezik yaralanmalar veya kopmalar şeklindeki ekstremite yaralanmalarında, kan dolaşımı hiç olmayan dokularda hücre ölümü gerçekleşeceğinden bunların kurtarılabilmesi için süre kısıtlıdır. Genel durumu öncelikle toparlandıktan sonra hasta zaman kaybetmeden bir el cerrahisi olan bir merkeze yönlendirilmelidir.  

* Kopmayla birlikte olan yaralanmalarda ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Özellikle büyük kopuklar (kol, bacak, el, ayak) büyük vücut travmaları  ile birlikte olduklarından bu hastalar en yakın bir hastaneye götürülerek gerekli acil tedavisini takiben, kol ve bacağın replantasyonu için ulaşımı kolay en yakın merkeze gönderilmesi gerekmektedir.  Uzuv kopması sonrasında büyük bir panik yaşanmaktadır ancak kopan uzvun büyüklüğüne göre 4- 8 saatlik biz zamanımızın olduğu unutulmamalıdır.

* Kopan uzvun soğukta saklanması hücre metabolizmasını azaltacağı için hücre ölümü de gecikecektir. Bu nedenle soğuk uygulaması mutlaka yapılmalıdır. 

* Kopan uzuv kaba pisliklerden temizlendikten sonra temiz nemli bir beze sarılmalıdır. Kırık buzlu veya buzlu su içeren bir kap içine konarak ağzı kapatılmalıdır.

* Öncelikle, uzvun koptuğu yerde kanama kontrolü dikkatle ve etkin bir şekilde yapılmalıdır yani uzvun takılması sırasında gerekli olan damar sinir yapılarına zarar vermeden bu işlem yapılmalıdır. Bu arada dokulara zarar verecek tentürdiyot ve benzeri antiseptik solüsyonlar kullanılmamalıdır.  

* Temiz su ile yıkamak çoğu zaman yeterlidir. Kanamayı durduracak en iyi işlem bir gazlı bez tomarının direkt kompresyon ile kanayan damarın üzerine, doğrudan baskı yapılmalıdır. Bu baskının devamlılığının sağlanması için elastik bandaj uygulanmalıdır. Kanamaya mani olunamıyorsa, kontrollü geçici turnike yapılabilir. Ancak çok mecbur kalmadıkça yukardan turnike yapılmamalıdır.