Mesane Tümörü

Mesane Tümörü

Ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalık türü mesane tümörüdür.

Mesane tümörü idrar kesesinde meydana gelen tüm iyi ve kötü huylu tümörlere denmektedir. Erkeklerde 4 kat fazla görülmektedir. Sigara tüketiminin fazla olduğu ülkelerde bu hastalıkla çok daha erken yaşlarda karşılaşılmaktadır.

Mesane tümörünün yüzde doksanı kötü huylu iken ancak geri kalanı iyi huylu olabilmektedir.

Mesane tümörünün en büyük belirtisi kanamalı idrardır. Bu kanamalar genel olarak ağrısızdır. Bazı tip özel durumlarda idrar yanması ve sık idrara çıkma gibi şikâyetleri de olabilir. Bazense hiçbir belirti olmadan rutin kontroller sırasında ortaya çıkabilir.

Mesane tümörü genellikle 50 yaş üzerinde rastlanılan bir hastalıktır. Ancak 20’li yaşlarda da  görüldüğü gözlenmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla yaklaşık 4 kat daha fazladır. Kadınlarda bu tümör daha kötü seyirli olma eğilimindedir.

Yapılan araştırmalarda boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya gibi sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörünün meydana gelmesine sebeptir. Yanı sıra; Sigara, yanlış diyet programları, kronik idrar yolu enfeksiyonları mesane tümörü için risk faktörüdür.

Tedavinin ilk basamağı kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması işlemidir. Bu işlem tanı ve evrelemeyi sağlar. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler gerekecektir.

Hastaların tedavi bitiminde sigarayı mutlaka bırakması gerekmektedir. Meyve ve sebze ile zenginleştirilmiş bir beslenme sistemi oluşturulmalı, sağlığı için risk teşkil eden bir iş kolunda çalışıyorsa eğer daha uygun bir iş kolu seçmelidir. Ayrıca en az 5 yıl süreli kanser takiplerinin yaptırılması gereklidir.