Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Hasta Dostu Laparoskopik Cerrahi Yöntemi..

Laparoskopik Cerrahi

Karın duvarına açılan ufak çaptaki deliklerden yerleştirilen tüplerin içinden geçirilen video kameralar ve özel aletlerle yapılan bir operasyondur.
Laparoskopik Operasyonlar hem hasta hem de hekim için pek çok avantaj getirmektedir. Bunlar arasında deneyimli cerrah açısından iyi görüş alanı sağlaması; hasta açısından ise karında kesi olmaması, hastanede kalış süresi kısalığı, normal aktivitesine kısa bir sürede geri dönmesi gibi pek çok neden sayılabilmektedir.
Kadın hastalıklarında laparoskopi yöntemi önceleri sadece tanı koymak amacıyla kullanılırdı. Gelişen teknolojiyle yeni aletler üretildi ve operatif girişimler başladı.

Kadın Doğum Servisimizde yapılmakta olan Laparokopik Jinekoljik Ameliyatlar ile kısa süre içinde sağlığınıza kavuşarak , günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Laparoskopi İle Yapılabilen Jinekolojik Operasyonlar

- Kısırlık araştırmasında rahim kanalları açıklığı kontrolü ve sorunların giderilmesi
- Tüplerin bağlanması
- Yumurtalık ve kistlerinin çıkarılması
- Dış Gebelik operasyonları
- Jinekolojik Karın içi kanamaları
- Yumurtalıklara uygulanan özel operasyonlar
- Endometriozis tedavisi
- İdrar kaçırma operasyonları
- Miyomların çıkarılması
- Karın içi yapışıklıklarının giderilmesi
- Rahim ve yumurtalıkların çıkarılması

Laparoskopik Cerrahi Avantajları

Laparoskopik Cerrahi deneyimli ellerde hastalar için büyük avantaj olmaktadır.

-Sabah yapılan laparoskopik operasyon sonrası hasta akşam evine yürüyerek ve minimal bir ağrı ile gidebilmektedir.

-İşine 3 ila 5 gün içinde dönme şansı vardır.

-Operasyon sonrası kullanılan ağrı kesici ihtiyacı daha azdır.

-İşlemin çok küçük kesilerden yapılması sebebi ile ciltte kalan iz çok az olmaktadır ve buna bağlı estetik soruna yol açmamaktadır.

Tüm hastalara uygulanabilir mi?
 

Laparoskopik ameliyatlar tüm Jinekolojik ameliyatlarda uygulanabilmektedir. En çok yumurtalık kistleri ve özellikle Çikolata kisti, Dış gebelik ameliyatları, İnfertilite -kısırlık nedeni araştırması , Tüplerin bağlanması işlemlerinde uygulanmaktadır. Gelişen teknoloji desteği ile Myomların tedavisinde de laparoskopi ameliyatlar uygulanmaya başlamıştır.
 

Laparoskopik Cerrahi ileri kilo problemi olan hastalarda aletlerin kullanımı ve uygulama bazen olanaksız hale gelebilmektedir. Daha önce birkaç kez karnından operasyon geçirmiş hastalarda ve kalp/akciğer hastalığı olanlarda sorun yaratabilmektedir. Akciğer ya da kalp hastalığı olanlarda kalp ve solunum yetmezliği tablosu daha da ağırlaşabilmektedir.
 
 
Laparoskopinin açık ameliyata göre avantajları nedir?
 

Laparoskopik cerrahide barsak yapışıklıkları olmamaktadır. Operasyon bölgesi kamera yardımı ile çok yakından görüldüğü için ayrıca görüntü 10 kat daha büyütülebildiğinden ayrıntı çok daha güzel değerlendirilebilmektedir. Operasyon esnasında daha kontrollü ve titiz çalışılması sebebi ile kanama miktarı yok denecek kadar az olmaktadır.


İşlem çok küçük kesilerden yapılabiliyor. Ciltte kalan iz çok az olduğu için estetik soruna yol açmıyor. Ayrıca daha önemlisi karın açılmadığından yapışıklık riski en aza iniyor. Operasyon sonrası iyileşme süresi de laparoskopik cerrahi sonrası daha kısa. Karın açılarak yapılan operasyonlarda hasta en az 2 gün hastanede yatırılarak izleniyor.

 Laparoskopik Histerektominin avantajları; açık ameliyata göre ameliyat sonrası ağrı ve kanama çok az olduğu için günlük hayata geri dönüşü çok erken olabilmektedir. Karın açılmadan yapıldığı için buna bağlı ilave şikayetler yaşanmamaktadır. Hasta 1 gün sonra evine gönderilebilmekte 1 hafta içinde de günlük hayata ve işlerine başlayabilmektedir.