Katarakt

Katarakt

Halk dilinde perde olarak tarif edilen katarakt, göz merceğinde meydana gelen bulanık yada kesif bölgelerdir.

Göz merceği irisin ve göz bebeğinin arkasında bulunmaktadır. Mercek bulanıklaştığında ışınların geçişinin engellenmesinden kaynaklı görüş bozulabilir.

En çok yaşa bağlı oluşan kataraktın meydana geliş sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak katarakt 50 hatta daha genç yaşlarda da görülmektedir. Ayrıca şeker hastalığı, göz yaralanması, ilaca bağlı (kortizon) olabildiği gibi doğuştanda katarakt oluşabilmektedir.

Kataraktın Belirtileri:

Bulanık görme ve bazen çift görme olur. Gözlük camlarını sıklıkla değiştirme ihtiyacı oluşur. Ancak katarakt ilerlediği durumlarda cam değiştirme dahi görüşü iyileştiremez.

Katarakt gözlerinin önünde sanki bir film varmış gibi hissettirir. Sürekli olarak göz kırpa ihtiyacı doğar.

Katarakt ameliyatlarının gerekli olduğu durumlar:

Günlük yaşantısını aksatacak şekilde görme bozukluğu ilerlediği takdirde katarakt ameliyatı yapılmaktadır.

Katarakt tamamen olgunlaşıp buzlu bir cam gibi opak bir hale gelmişse daha acil bir şekilde tedavi uygulanmaktadır.

Olgunlaşmış bir katarak şişebilir hatta göz içerisinde dağıla da bilir. Bu durum göz tansiyonunda ani yükselmelere sebep olabilir. Bu tip değişimler kalıcı görüş tehlikesi taşımaktadır.

Doğumsal kataraktlarda ise görmenin engellediği her durumda aciliyetle operasyon yapılmaktadır.

Hastanemizde uyguladığımız katarakt operasyonlarından önce hastamızın göz içi merceği ölçülerek operasyona hazırlık olarak göz bebeğini büyüten damlalar damlatılmaktadır. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat ya da bir saat arasındadır.

Hastanemizde katarakt operasyonları yaklaşık olarak 20 ila 30 dk arasında gerçekleşmektedir. Operasyon sonrası bir gün göz kapalı kalmaktadır. Operasyondan yaklaşık 1 saat sonra ise hastamız taburcu edilmektedir ve ertesi gün kontrole çağrılmaktadır.