Estetik Diş Hekimliği

Diş Beyazlatma

Dişlerde görülen renklenmeleri gidermek için yapılan işleme diş beyazlatma denir. Diş beyazlatma her yaşta insana uygulanabilir. Doğru teknikle uygulanırsa diş beyazlatma zararsız bir işlemdir. İki tip diş beyazlatma vardır.

*Ev tipi beyazlatma: Hastanın dişine uygun hazırlanan kalıba diş beyazlatıcı madde koyulur ve bu maddeyi hasta kendisi 1–2 hafta süresince günde 2–8 saat dişlerine uygular.

*Ofis tipi beyazlatma: Dişlere ışın kullanılarak diş beyazlatıcı madde diş hekimi tarafından uygulanır. Tek seansı 45 dk–1 saat sürer diş rengine  göre seans sayısı belirlenir.

 

Diş Protezleri ve Bakımı

Bir takım sebeplerden eksik olan dişler sebebi ile kaybedilen çiğneme, konuşma gibi işlevlerin ve estetik görünümün tekrardan kazanılması için yapılan tüm materyallerdir. 3 türdür.

 • Sabit Diş Protezi: Kron-köprü gibi yapıştırılan hastanın çıkarıp takamadığı protezlerdir.

 • Hareketli Diş Protezleri: Hastanın istediği zaman çıkarıp takabildiği protezlerdir.

  • Total diş protez

  • Parsiyel diş protez

  • Hassas tutucular diş protez

 • İmplant Üstü Protez

  • Sabit

  • Hareketli

 

Gülümseme Testi

Gülümseme, insanoğlunun sahip olduğu önemli özelliklerdendir. İdeal bir gülümsemeye sahip olmak için çene yapısı, dişlerin şekli, dişlerin sıralanışı, cinsiyet, yaş, diş etleri, dudaklar ve yüzün geometrik yapısı bir bütün olarak düşünülmelidir.

Gülümseme konusunda kendinize güvenmiyor musunuz?

Gülerken elinizle ağzınızı kapatıyor musunuz?

Çevrenizde sizden daha güzel bir gülümsemeye sahip olduğunu düşündüğünüz birileri var mı?

Çekici bir gülümsemeye sahip olmak ister misiniz?

Gülümsediğinizde diş ve diş etlerinizde herhangi bir bozukluk görüyor musunuz?

Daha beyaz dişlere sahip olmak ister misiniz?

Ön dişlerinizde şekil ve renk bozukluklarınız var mı?

Gülümsediğinizde dişleriniz fazla sayıda mı yoksa az sayıda mı görünüyor?

Gülümsediğinizde diş etleriniz çok görünüyor mu?

Dişleriniz çok dar mı çok geniş mi görünüyor?

Dişlerinizin şeklinden hoşnut değil misiniz?

Sorularından büyük bir çoğunluğunun cevabı sizin için evet ise sizin için yeni bir gülümsemenin tam da zamanı… İdeal bir gülümsemeye sahip olmak için hekimlik ve sanatın birlikte uygulandığı Estetik Dişhekimliği’nden yardım alabilirsiniz.

 

Köprü

Diş boşluklarını doldurmak amacıyla komşu dişlerden destek metal destekli ve metal desteksiz malzemelerden yapılan uygulamaya köprü denir. Temizliği, fırçalamanın yanı sıra köprü altı ipi kullanılması ile yapılır. Köprü kontrolü için diş hekimine düzenli olarak gidilmelidir.

 

Lamine Dişler

Lamine, dişlerin ön yüzeylerine uygulanan porselen işlemidir. Dişlerde renk farklılığı, şekil bozukluğu, çapraşıklık varsa uygulanır. Bunun yanı sıra ön dişlerde kırık, büyük dolgu ve aralık varsa da lamine uygulanabilir. 

 

Zirkonyum Porselenler

Zirkonyum porselenler ışık geçirirler bu sebeple doğal bir diş gibi görünürler. Zirkonyum maddesi diş eti ile uyumludur, dokulara herhangi bir zarar vermez, alerji yapmaz.