Efor

Efor Testi Nedir?

Efor testi, kalp yükünü artıracak şekilde egzersiz yapılırken, EKG'nin sürekli takip etmesi ve belirli periyotlarla kayıta almasıdır.


Efor testi neden yapılır?


Efor testi koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık) tanısının koyulabilmesi için ya da bu tanı koyulmuş hastaların takip edilmesi için uygulanmaktadır.

 

Bunun dışında efor testi  egzersiz kapasitesinin saptanması, egzersize tansiyon cevabının araştırılması, egzersiz ile birlikte ortaya çıkabilecek ritim ve ileti bozukluklarının incelenmesi, bayılma sebebinin belirlenmesi gibi amaçlarla da uygulanmaktadır.

40 yaş üstü hiçbir şikayeti olmayan kişiler de check-up amacıyla kalp damar hastalığının tanısı için faydalı olabilir.

Hipertansif hastalarda efor testine kan basıncı yanıtının değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Bazı pilot, itfaiye, toplu taşım aracı şoförleri vb. meslek gruplarında koroner arter hastalığı riski taşıyan yakınmasız kişilerin değerlendirilmesi için uygulanmaktadır.

 

Bazı kalp kapak hastalarının fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesi için de yapılmaktadır.Efor testine nasıl hazırlanmalısınız?


Test için engel teşkil etmemesi ve testin ertelenmesi için efor testi öncesinde kalp ya da tansiyon ile ilgili kullanılan bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Bu nedenle hekiminiz tarafından uygun görülen tansiyon ilaçlarınızı test günü de almanız daha doğru olacaktır.

Efor testi öncesi için iki saatlik açlık yeterlidir. Ayrıca bu sürede sigara tüketmeyiniz.