Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Doğumdan tüm dişlerin değişimini tamamladığı 13-14 yaşlarına kadar çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliğine denir


Amacı Nedir?

Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekten çok bu sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır.

Çocuklarda;

Daimi dişe oranla süt dişi daha çabuk çürür. Flor uygulaması ve fissür örtücü gibi uygulamalarla çürük oluşum olasılığı azaltılır. Daimi dişlerin yerini koruması nedeni ile süt dişleri önemlidir. Bu yüzden süt dişlerinde oluşan rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı onunla birlikte onu gözeterek aşılanmalıdır. İlk diş hekimine 1 yaş civarında gidilmelidir. Dişler ilk çıktığında salya artar, kaşınma, kızarıklık, ağrı ve ateş görülür. Bu yüzden bebeklerde huzursuz ve huysuz bir hal gözlenir.

 

Fissür Örtücü-Fissür Sealant

Dişlerin girintili yerlerine fissür adı verilir. Fissür örtücülerle çürüklerin başlayıp ilerlemesine engel olunur. Zamanla diş sıkma ve sert besinlerin tüketimi sonucunda fissür örtücüler aşınır.

Yer Tutucular

Zamanından önce kaybedilen süt dişlerin ardından sürecek daimi dişlerin yerinin korunması sebebi ile yer tutucu apereyler yapılır. Sabit ve hareketli olmak üzere 2 tip yer tutucu vardır.