Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Gömülü yirmi yaş dişi, gömülü diğer dişlerin çene ve çevresindeki dokularda oluşan kist vb., apikal rezeksiyon, diş implantı operasyonlarının tümünü ve çene eklem rahatsızlıklarının tedavilerini kapsayan diş hekimliğinin branşlarındandır.

Yirmi Yaş Dişleri

Ağızda en son süren dişler 20 yaş dişleridir. Yirmi yaş dişleri, çürük olması, enfeksiyonlu olması, diş etrafında kist oluşması, protez yapımına engel olması, ortodontik tedaviye engel olması, komşu dişe basınç ağrısı yapması sebebi ile çekilmelidir. Yirmi yaş diş çekimi sonrası mutlaka tampon uygulanmalıdır. Ağız çalkalanmamalıdır. Diş çekiminden sonra ortalama 2 saat yenmemeli ve içilmemelidir. Diş çekim günü çekim bölgesi etrafında çiğnenmemelidir. İlk 24 saat alkol ve sigara tüketilmemelidir. Diş çekimi yapılan bölgeye ve dikişlere dikkat edilmelidir. Şişliği önlemek için dışardan soğuk uygulanmalıdır. Diş hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Diş İmplantı

Eksik olan dişlerin yerine getiremediği işlevlerini yapabilmesi için çene kemiğine operasyon ile yerleştirilen yapay diş köküne diş implantı denir.Ciddi sağlık problemi olmayan her hastaya rahatlıkla yapılabilir. Diş implantı için koşullar uygunsa ömür boyu kullanılabilir.

Operasyon Sonrası

Diş implantı operasyonu, yirmi yaş diş operasyonu ve çene bölgesi operasyonunda nelere dikkat edilmelidir:

*Ağrıyı kesici ilaçlar kullanmalıyız.

*Kanamayı arttırmamak için aspirin kullanmamalıyız.

*Şişliği önlemek için ilk sekiz saat buz tatbiki yapmalıyız.

*Ağız için çalkalamamalıyız.

*Tükürmemeliyiz.

*İlk 2 saat bir şey yememeliyiz.

*İlk yirmi dört saat alkol sigara tüketmemeliyiz.

*1-2 gün yüz bölgesine çok aşırı sıcak su tutmamalıyız.

*Beslenmemize dikkat etmeliyiz.

*İlk yirmi dört saat operasyon bölgesine diş fırçasını değdirmemeliyiz.

*Dikişleri 7-10 gün içinde aldırmalıyız.

*Vücudumuzu yorgun düşürecek spor ve işlerden kaçınmalıyız.

Apikal Rezeksiyon

Kanal tedavisinin yapılmasına rağmen dişin ağrısı geçmemişse dişin köklerinde enfeksiyon vb. oluşmuşsa, dişe kökteki şekil bozukluğu nedeniyle kanal tedavisi yapılamamışsa, restorasyonu çıkarılamayan dişe kanal tedavisi kanal tedavisi yapılamamışsa, kanal tedavisi sırasında alet kırılmışsa ve buna benzer durumlarda apikal rezeksiyon operasyonu yapılmalıdır.