Aşı Takvimi

AŞI

Hastalıklardan korunmadan etkin ve en güvenli yöntem kişilerin aşılanmasıdır. Aşı, kişileri hastalıklardan ve hastalıkların kötü sonuçlarından koruyabilmesi için, sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanmaktadır. Herhangi bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve uygun aralıklarla yapılması şarttır. Zira aşıların çocuklara hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılması gerekmektedir.

Bulaşıcı hastalıklar, çocukluk yaş grubunda önemli hastalıklar arasında sayılmaktadır. Çocuklarımızı bu hastalıklardan korumada en güvenli ve en etkili silahımız ise “AŞILAMA” DIR.

Düzenli aşı uygulamaları ile çocuklarımızın bazı bulaşıcı hastalıklara yakalanmaması, bazı hastalıkları ise hafif bir şekilde atlatmasını sağlayabiliriz.

Her bebek gibi prematüre bebeklerinde de aşıları ihmal edilmemeli, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmaya alınmalıdırlar.

Delta Hospital olarak hedefimiz, hastalık etkenlerinden çocuklarımızı korumak, aşı ile hastalıkların yol açtığı sakatlık ve ölümleri ortadan kaldırmaktır.

Bazı anne babalar aşıların taşıyabileceği riskler sebebiyle veya aşısı yapılan hastalıklar artık nadir olarak görüldüğü için çocuklarını aşılatmamayı tercih etmektedir. Oysa aşılar risk taşımadıkları gibi çocukları gelişme bozukluğu, sakatlık ve ölümcül hastalıklardan korumaktadır ve bazı hastalıkları nadir hale getiren ise çocukların sürekli ve düzenli kampanyalarla aşılanmış olmalarıdır.Günümüzde de modern teknoloji ile üretilen aşılarda yan etki olasılığı yok denecek kadar azaltılmıştır.

 

 

ÇOCUK POLİKLİNİĞİ AŞI TAKVİMİ

HEPATİT B: Doğumda, 1.ay, 6.ay
BCG: 2.ay
ROTAVİRÜS ---> Rotateq ise: 2, 4 ve 6.ay  - Rotarix ise: 3. ve 5. ay (Seçenek olacak rotateq seçilirse 2,4 ve 6.ay Rotarix seçilirse 3. ve 5.ay)
DaBT, IPV, Hib : 2, 4, 6 ve 18.ay
OPV: 6.ay, 18.ay, 7.yaş ve 14.yaş
PNOMÖKOK: 2, 4, 6 ve 15. ay

KKK: 12.ay ve 6 YAŞ

 

DTB, IPV: 6.yaş

 

 SU ÇİÇEĞİ: 13.ay, 6.yaş

 

 İNFLUENZA: EKİM SONRASI MEVSİMSEL

 

 HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS (Kız): PUBER DA BAŞLANGIÇ (ORTALAMA 12 13 YAŞ )AŞI CİNSİNE GÖRE SAYI VE AŞI ARALIĞI DEĞİŞİR .