Ağız Bakımı

Ağız Bakımı

Doğru teknikle diş fırçalayarak, diş ipi kullanarak sağlıklı diş ve diş etlerine sahip oluruz. Ağzımızın durumuna, ihtiyacına göre diş fırçası ve diş macunu seçerek doğru teknikle diş fırçalanmalı ve diş etlerinin temizliği için yine doğru teknikle diş ipi kullanılmalıdır.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu (halitosis) ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Açlık, diyabet, beslenme, düzenli bir ağız bakımı uygulanmaması ve diş çürüğü gibi nedenlerden kaynaklı ağız kokusu meydana gelmektedir. Ağız kokusunun tedavisi meydana geliş nedeninin belirlenmesi ile yapılır. Örneğin, ağız ve diş bakımının yeterli düzeyde ve yanlış bir teknik ile yapılması sonucu diş etlerinde besin artıklarının birikmesinden kaynaklı oluşan bir ağız kokusu öncelikle diş taşı temizliğinin yapılması ve daha sonrasında doğru teknikle ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması ile durdurulur.

Ağız Kuruluğu

Tükürük salgısı azaldığında ağız içi nemsiz kalır ve ağızda kuruluk meydana gelir. Diş hekimliğinde ağız kuruluğuna kserostomia denir. Diyabet gibi pek çok ciddi hastalığın sebebi olan ağız kuruluğu bol sıvı tüketerek, yediğimiz yiyeceklere dikkat ederek ve sigara, alkol gibi maddeleri kullanmayarak tedavi edilebilir.